ما چگونه می توانیم به هدفهای خود در زندگی برسیم ؟

شما نیز از آن دسته از افردای هستید که اهدافی در سر دارید و برنامه ریزی های برای آن انجام می دهید ولی در نیمه راه دلسرد و ناامید میشوید؟

شما تا به حال فکر کرده اید که :

چرا هرچه به سوی هدف میدویم به آن نمی رسیم ؟

چرا هر چه بیشتر روی هدفمان کار می کنیم به نتیجه مطلوبی نمی رسیم ؟

و اینکه زمانی که به سن بازنشستگی خود می رسیم چقدر پس انداز خواهیم داشت ؟

 

پاسخ تمامی این سوالها در یک کلمه نهفته است و آن هم داشتن هدف است .داشتن هدف در زندگی الزامی است و انسانها در هر موقعیت و شغل و جایگاه اگر به دنبال موفقیت هستند باید دارای هدف مشخصی باشند.

تحقیقات مختلف در این راستا نشان داده که 97 درصد مردم جهان هدف ندارند و فقط 3% برای خود دارای هدف مشخص هستند در صورتی که همه مردم فکر می کنند دارای زندگی هدفمندی هستند . اما اگرا واقعا اینگونه باشد چرا ما به آن چیزی که می خواهیم نمی رسیم ؟؟

به این خاطر که ما با خصوصیات یک هدف عالی و واقعی آشنا نیستیم .

همین الان بر روی برگه ای 5 هدف اصلی زندگی خود را به ترتیب الویت بنویسید:

1.

2.

3.

4.

5.

 

توجه داشته باشید که هدف شما خواسته ای دقیق ،منطقی و شفاف و روشن و به اندازه کافی دور از دسترس اما دست یافتنی که ذهن شما را درگیر می کند تا احتمال رسیدن به آن هدف افزایش یابد .

 

مشخصات یک هدف خوب

 

1.    اهداف باید مشخص و معین باشند . یکی از اصلی ترین شاخصه های موفقیت ، شفافیت است، هرآنچه را که در ذهن خود دارید باید دقیق و شفاف و مشخص آنرا ببینید. برای مثال اگر می خواهید در دانشگاه قبول شوید باید مشخص کنید که در چه رشته و چه دانشگاه و چه شهری می خواهید تحصیل کنید.

2.    اهداف باید قابل اندازه گیری باشند.  شما باید بتوانید هدف خود را اندازه گیری کنید تا بدانیم در طی مسیر حرکت به سمت آن چقدر به آن نزدیک و یا دور هستیم. برای مثال کسی که می خواهد وزنش را کم کند باید دقیقاً تعیین کند که می خواهد به چه وزنی برسد و چه مقدار کاهش وزن داشته باشد.

3.    اهداف باید دور از دسترس اما دست یافتنی باشند. هدفی انتخابی شما نه باید آنقدر دور و بزرگ باشد که نتوانید آنرا باور کنید و نه انقدر کوچک و در دسترس شما باشد که انگیزه ای به شما ندهد.

4.    اهداف باید مال خود شخص باشند.  اهداف هر شخص باید متناسب با شخصیت و خصوصیات اخلاقی آن شخص باشد تا بتواند در طی مسیر حرکت به سمت اهداف بر مشکلات و موانع موجود پیروز شود.

5.    اهداف باید محدود به زمان باشند. هدف مورد نظر باید دارای محدوده زمانی مشخص باشد هدفی که زمانی خاص برای رسیدن به آن مشخص نشده باشد هیچگاه به حقیقت تبدیل نمی شود و آرزویی بیشتر نخواهد بود . از جمله عواملی که باعث به نتیجه نرسیدن هدفی در ما انسان ها می شود مقید نبودن به زمان است.

 


نکته طلایی:

اگر شما میخواهید که به هدف مورد نظر خود برسید روی آن تمرکز نکنید !!!

اگر چه این جمله با مطالبی که قبلا خوانده اید در تناقض باشد اما این جمله به این معنا نیست که بدون هدف زندگی کنید در واقع شما باید اهداف خود را مشخص و آنها را برای خود یادادشت و اقدامات لازم برای رسیدن به آنها را نیز بنویسید و اکنون تمرکزتان را از هدف اصلی به اقداماتی که برای رسیدن به هدف اصلی انتخاب کرده اید مطعوف کنید . اگر شما میخواهید یه اهدافتان برسید بر رفتارهایتان تمرکز کنید .

 

از اهداف خودمان با هیچکس سخن نگویید مگر یک نفر! و او کسی نیست جز متخصص بی­ طرف!!!

چرا نباید هدف­ مان را به کسی در میان بگذرایم؟

۱- مخاطب مورد نظر ما، ممکن است حسادت کند. حتی اگر ظاهراً هدف ما را تأیید و همراهی کند، قلباً و باطناً مایل نیست ما به هدف مورد نظرمان برسیم. همین فکر منفیِ او، در رسیدن ما به هدف، مانع ایجاد می­کند.

کمترین آسیب، این است که رسیدنِ ما به هدف، به تأخیر می­ افتد.

۲- مخاطبِ ما، انسان خوب و خیرخواهِی است. اشتیاق قلبی زیادی هم دارد تا ما به هدف­ مورد نظر خود برسیم. اما فقط کافی­ست زمانی که ما درباره­ ی هدف­ خود با او مشورت می­  کنیم  او در دلِ خود بگوید: اگر به هدفش نرسد چقدر بد می­شود!

همین جمله سیگنال منفی را به سمتِ هدف ما پرتاب می­کند.


/ 0 نظر / 22 بازدید